Psychoterapia poznawczo-behawioralna – czym jest, na czym polega i dla kogo jest odpowiednia?
Psychoterapię poznawczo-behawioralną (cognitive behavioral therapy) uważa się za jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia zaburzeń psychicznych na tle emocjonalnym. Jest też najbardziej popularna, a jej skuteczności dowiodło wiele wiarygodnych badań klinicznych. Początki terapii sięgają lat 60. XX w., kiedy to wstępnie opracował ją psychiatra Aaron Beck, a w kolejnych latach była wciąż udoskonalana. Sprawdź, czym jest, na czym polega i co sprawia, że terapia poznawczo-behawioralna jest tak skuteczna.
Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)?
Każda osoba ma pewne swoje, utrwalone sposoby postrzegania świata. Gdy są one zaburzone, może to wpływać na zakrzywiony odbiór rzeczywistości i powodować pewne trudności w życiu dla pacjenta. Psychoterapia ma na celu usunięcie fałszywych przekonań i utrwalenie nowych.
Terapia poznawczo-behawioralna, jak wskazuje jej nazwa, składa się z dwóch metod terapeutycznych – terapii behawioralnej i poznawczej. Terapia behawioralna opiera się na wpływie doświadczeń człowieka i jego otoczenia na zachowanie oraz sposób myślenia. Leczenie skupia się na zmianie wyuczonych i nieprawidłowych reakcji. Terapia poznawcza natomiast opiera się na przekonaniu, że człowiek tworzy własną rzeczywistość i to, jak interpretuje poszczególne zdarzenia oddziałuje na jego zachowanie. Leczenie skupia się na modyfikacji określonych przekonań człowieka w celu zmiany jego zachowania i pozbycia się problemów.
Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?
W psychoterapii poznawczo-behawioralnej wykorzystuje się mechanizm uczenia się. Polega to na tym, że pacjent uczy się zmieniać swój sposób interpretacji rzeczywistości poprzez ciągłe dyskutowanie i podważanie utrwalonych przekonań. Uczy się też nowych zachowań, takich jak umiejętne regulowanie nastroju i wygaszanie określonych reakcji na bodźce, które wpływają na powstawanie lęku.
Zwykle terapia skupia się na konkretnym problemie, dlatego z założenia jest krótkoterminowa i standardowo trwa około 30 sesji terapeutycznych. Podczas pierwszych 2-3 sesji terapeuta zastanawia się nad mechanizmami trudności, o których mówi pacjent i wspólnie z nim opracowuje spójny model tych trudności. Są to tak zwane sesje diagnostyczne. Kolejne sesje są już terapeutyczne i skupiają się na dyskusjach przekonań pacjenta w myśl zasady, że nie zawsze należy wierzyć w to, co się myśli. To także czas a eksperymentowanie z nowymi zachowaniami i ocenę tych eksperymentów.
Dla kogo jest odpowiednia psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Terapia poznawczo-behawioralna jest zwykle zalecana osobom, u których występują zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i niektóre inne trudności, takie jak bóle, perfekcjonizm, zaburzenia odżywiania. Z tej terapii korzysta się także podczas leczenia nerwicy, stresu pourazowego i przewlekłego, traum i depresji.
Gdzie udać się na terapię poznawczo-behawioralną?
Zanim podejmie się ostateczną decyzję odnośnie wyboru najlepszego gabinetu terapeutycznego należy przeanalizować kilka czynników. Skutkiem decyzji będzie kilkadziesiąt spotkań z terapeutą, dlatego tak ważne jest, by wybrać osobę, z którą się porozumiemy i chętnie będziemy współpracować. Niech będzie to też terapeuta doświadczony i kompetentny, byśmy całkowicie mu zaufali. W woj. mazowieckim można polecić miejsce, jakim jest Strefa Spotkań – Psycholog Pruszków. To miejsce, w którym można liczyć na specjalistyczną pomoc od wykwalifikowanych psychoterapeutów – Psychoterapia Pruszków czy Psychiatra Pruszków.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest niewątpliwie dobrym wyborem, jeśli zastanawiamy się nad podjęciem terapii. To sprawdzone i skuteczne metody, które powodują, że dużo łatwiej się żyje.
Artykuł powstał we współpracy z Agencją Interaktywną Agave.pl