Pruszkowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera samodzielność seniorów
Starość niesie ze sobą wiele wyzwań, które mogą utrudniać wykonywanie rutynowych obowiązków dnia codziennego. Mając na uwadze te trudności, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Pruszkowie stara się wprowadzać różnorodne programy mające na celu ułatwienie życia starszym osobom. Warto jednak zaznaczyć, że pomoc oferowana przez ośrodek nie ogranicza się tylko do tego obszaru.
Każdy z nas pragnie zachować swoją niezależność, żyć według własnych reguł i nie polegać na innych, zwłaszcza na tych, których nie znamy dobrze. Ale co zrobić, kiedy na przeszkodzie staje starość lub choroby, które znacząco komplikują codzienne funkcjonowanie? Specjaliści z pruszkowskiego MOPS-u pracują nieustannie, aby osoby starsze mogły jak najdłużej cieszyć się życiem we własnym domu i czuć się jako integralna część społeczności.
Małgorzata Deres, kierownik sekcji usług opiekuńczych w MOPS w Pruszkowie, podkreśla, że decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki jest ostatecznością. Większość seniorów chce pozostać w swoim domu, a pobyt w domach opieki może powodować poczucie izolacji. Małgorzata Deres, która pracuje w pomocy społecznej od 30 lat, doświadczyła wielokrotnie sytuacji, kiedy starsze osoby były przeciwnymi do przenoszenia się do takich placówek. Jak wyjaśnia, domy opieki są odpowiednim miejscem dla tych, którzy potrzebują całodobowej opieki. Reszta seniorów woli jednak pozostać w swoim domu jak najdłużej.