Trwają szczepienia lisów przeciw wściekliźnie
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał komunikat o odbywającej się obecnie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Z tego względu wystosowano apel wobec mieszkańców, aby unikali nadmiernego spacerowania po lasach w dniach 15-30 listopada. Pamiętaj, aby zachowywać się zgodnie z zarządzonymi zasadami, które obowiązują w okresie podawania środka szczepiącego.
Szczepienia lisów wolno żyjących w województwie mazowieckim
Tegoroczna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego odbywa się w dniach 15-30 listopada. Jak co roku ustalono zasady, których należy obowiązkowo przestrzegać. Jest to przede wszystkim realna możliwość uchronienia tych zwierząt od zapadnięcia na tę chorobę. Szczepionki będą rozmieszczane ręcznie lub zrzucane z samolotów. 30 dawek szczepionek przypada na 1 km. Zrzuty obejmują wszelkie tereny, gdzie mogą znajdować się potrzebujące zwierzęta. Są to kompleksy leśne, pola i łąki z wyłączeniem akwenów wodnych i terenów zabudowanych.
Dawką szczepionki jest zielono-brązowy krążek, który wydziela intensywny zapach ryby. Pamiętaj, jeśli znajdziesz takową – nie dotykaj jej! Wykazuje ona odporność jedynie u lisów, natomiast dla ludzi może stanowić niebezpieczeństwo. Nie należy jej ruszać także ze względu na pozostawienie ludzkiego zapachu, który spowoduje, iż zwierzęta jej po prostu nie przyjmą. W przypadku gdy jednak dojdzie do kontaktu ze środkiem szczepiącym, należy miejsce dotknięcia przemyć dokładnie ciepłą wodą z mydłem. To jednak nie wszystko. Tego typu sytuacja wymaga niezbędnego kontaktu z lekarzem medycyny ze względu na płynny stan szczepionki, która może przedostać się do organizmu poprzez różnego rodzaju skaleczenia, błonę śluzową jamy ustnej i nosa, jak również spojówki.
W okresie czynnego szczepienia zaleca się ograniczenie spacerowania po lesie, szczególnie ze zwierzętami domowymi lub gospodarskimi. Psy powinny być wyprowadzane na smyczy, koty natomiast nie powinny być wypuszczane z gospodarstw domowych. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której Twój zwierzak będzie miał kontakt ze szczepionką podawaną lisom wolno żyjącym, nie bądź obojętny – zareaguj. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się ze zwierzęciem do najbliższego lekarza weterynarii.
Zalecenie producenta szczepionki dotyczy także zbiorowych polowań, które w dwutygodniowym okresie szczepiennym powinny być ograniczone do minimum lub zakazane całkowicie.
Pamiętaj! Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną dla człowieka, jak również śmiertelną. Jeśli napotkasz na swojej drodze zwierzę, które nadmiernie się łasi lub nie zachowuje się typowo dla swojego gatunku, nie podchodź do niego! Dodatkowo powinieneś powiadomić o tym najbliższego lekarza weterynarii.
W przypadku chęci uzyskania większej informacji na temat przeprowadzanych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie Mazowsza skontaktuj się z Głównym Inspektoratem Weterynarii.